- Advertisement -
ПравдаСвет

Австралискиот премиер и одговори на Грета: Не сум фокусиран да ги импресионирам луѓето од странство

Австралискиот премиер - Работник
356views

Масовните пожари во неколку австралиски држави доведоа до вонредна ситуација во Австралија. Во повеќе од 200 пожари во четири австралиски држави, изгореа околу три милиони хектари во текот на последните неколку месеци, девет лица го изгубија животот а повеќе од 800 домови се уништени.

Еколошката активистка, Грета Тунберг, во објава на твитер ја искритикува улогата на Морисон во решавањето на вонредната ситуација. Таа запраша зошто ни ваквите катастрофи не предизвикуваат акција од политичарите, објави ММС.

Целосниот текст прочитајте го тука