- Advertisement -
ЕкономијаНовостиСветСветот на работникот

Австрија има огромна потреба од работна сила во оваа област, ќе им требаат уште 100.000 луѓе

Австрија има огромна потреба - Работник
135views

Реформите во областа на грижата за стари и изнемоштени лица и состојбата на пазарот на трудот беа централни теми на денешната прес-конференција која беше одржана во центарот на австриската влада во Виена од министерот за здравство и социјална заштита Рудолф Аншобер и министерката за труд Кристин Ашбахер.

Аншобер најави реформа во областа на грижата за стари и изнемоштени лица.

„До крајот на јануари, сеопфатниот и значаен пакет мерки треба да биде подготвен“, рече Аншобер , пренесува „Вечерњи лист“.

Повеќе на Стандард.мк