- Advertisement -
МакедонијаСиндикат

Алијансата на Албанците го поддржува штрајкот на просветните работници

Алијансата на Албанците го поддржува штрајкот на просветните работници-работник
206views

Алијансата на Албанците го поддржува  најавениот штрајк на просветните работници и бара одговорност за состојбите во образованието од Демократската унија за интеграција (ДУИ),  информира денеска на прес-конференција пратеничката од оваа партија Арта Точи.

– Знаеме каква е позицијата на наставниците секоја училишна година со нови штрајкови – единствениот механизам со кој наставниците можат да се служат, истакна Точи.

Advertisement

Како што оцени, одговорноста за позицијата на наставниците е на ДУИ како политичка партија која раководи со Министерството за образование од 2002 година.

– Од таа година единствените измени се направени во именувањата на министрите но нема измени во позицијата на наставниците во земјата.Наставниците имаат најниски плати во регионот. Само за пример Албанија со 477 евра за наставник и Косово со 459 евра и Македонија останува со просечна плата од 365 за наставник. Му сугерираме на министерот наместо покачување на платите од 1.000 денари за наставник да ги хармонизира платите со земјите од регионот, рече Точи.

Advertisement

Извор: прес 24

Advertisement