- Advertisement -
ПравдаСветот на работникот

Ампева за Слободен Печат: Се расплакав кога видов колку работнички дојдоа на протестот

Се расплакав кога видов - Работиник
398views

За Кристина Ампева, претседателка на граѓанската организација „Гласен текстилец“, која е и најголемиот „виновник“ за организирање на протестот, ова е историски настан затоа што досега работничките не се осмелиле во толкав број да застанат во одбрана на своите права, пишува Слободен Печат.

Околу 300 работнички од текстилната индустрија во неделата протестираа против барањата на работодавачите – работниците да работат 8 часа и 30 минути со вклучена полчасовна пауза, да се ревидираат празниците и да има нормиран учинок, но протестираа и за она што тврдат дека на многумина сега им се случува – прекувремена работа без надоместок, враќање на дел од земената плата, враќање на К-15…,

Целосниот текст прочитајте го тука