- Advertisement -
ЕкономијаМакедонијаСветот на работникот

Ампева од „Гласен текстилец“: Задоволна сум покачувањето на минималната плата, но остануваат уште многу предизвици

Ампева од „Гласен текстилец“ - Работник
283views

Претходно, појаснува Ампева, немаше ни минимална плата, туку само учинок за текстилните работнички, бевме дискриминирани по секој основ.

Сè уште ситуацијата не е најдобра. Но согласно нашите ингеренции, имајќи предвид дека ова е ситуација која што се таложела 30 години, сметам дека имаме направено доволно, вели Кристина Ампева, претседателка на здружението „Гласен текстилец“ во телефонско јавување во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“, објави Слободен Печат