Наука

Астероид експлодира над Земјата откако ни дојде од зад Марс

Астероид експлодира - Работник
277views

Голем број очевидци пријавија дека во вторникот вечерта виделе како огнената топка гори на небото, а експертите пресметаа дека пропатувала скоро половина милијарда километри пред да легне во својот воден гроб на дното на езерото Харон.

Метеорскиот научник Питер Браун објави дека траекторијата на летот на вселенската карпа открива дека патувала од астероидниот појас зад Марс пред да падне на нашата планета.

Астрономот од Универзитетот во Западно Онтарио на Твитер сподели снимка од опсерваторијата, која го снимила вселенскиот посетител како го осветлува ноќното небо, пишува МКД.

Целосниот текст прочитајте го тука