- Advertisement -
Наука

Астрономи првпат открија молекуларен кислород во друга галаксија

Астрономи првпат - Работник
427views

Во дива галаксија оддалечена повеќе од половина милијарда светлосни години, астрономи детектираа молекуларен кислород. Ова е само трето вакво откритие надвор од Сончевиот Систем и прво надвор од Млечниот Пат.

Кислородот е третиот најраспространет елемент во универзумот, веднаш по водородот и хелиумот, па неговата хемија и изобилство во меѓуѕвездените облаци се важни за разбирање на улогата на молекуларниот гас во галаксиите, пишува Факулети.мк.

Целосниот текст прочитајте го тука

Advertisement
Advertisement