- Advertisement -
ЕкономијаНовостиСветСветот на работникот

Без работа остануваат 5,000 луѓе: Форд ги затвора своите фабрики во Бразил

Без работа остануваат 5,000 луѓе - Работник
247views

Американскиот Форд соопштил дека вчера дека оваа година ќе затвори три фабрики во Бразил поради отежнувачките даночни услови предизвикани од пандемијата.

Претставниците на Форд навеле дека овој потег е во склоп со глобалниот план за реструктуирање кој на американската компанија би требало да му донесе добивка од 11 милијарди долари, пренесува Ројтерс.

Со затварањето на фабриките во Бразил ќе бидат погодени околу 5,000 вработени, најголемиот дел од нив жители на Бразил, рекле од Форд.

Advertisement
Advertisement