- Advertisement -
ЕкономијаМакедонијаСветот на работникот

Бектеши: Најавите за отпуштање на работници се уцена и ширење паника

Објавен Јавниот повик - Работник
296views

Поплаките на угостителите и бизнисмените од малите и микро претпријатија за владата се само ширење паника и класична уцена. Вака министерот за економија Крешник Бектеши ги коментира негодувањата на дел од бизнис секторот во земјава за понудените владини економски мерки. Бектеши демантира  дека има голем број на отпуштени работници, дека се правеле паушални анализи, а не ја отфрла можноста и позади се да стои и политиканство од бизнисмените.

„Има стотици апликации за првиот јавен повик како што ја информираме јавноста, ние веќе сме ги надополниле средствата со дополнителни осум милиони евра. Го имавме предвид големиот интерес што го покажуваат компаниите од дејноста угостителство, туризам и транспорт“, рече Бектеши.

Повеќе прочитајте на АлсатМ.ком