- Advertisement -
ЕкономијаМакедонијаСветот на работникот

Битиќи: И со четвртиот пакет мерки платежни картички за граѓаните и помош за компаниите

Битиќи: Неблагодарно е јавните пари - Работник
278views

Четвртиот пакет економски мерки повторно предвидува платежни картички за категориите граѓани како самохраните родители и пензионерите со ниски пензии, за категориите кои не беа претходно опфатени, но ќе има и други таргетирани мерки за оние кои не можат без помош во третиот и четвртиот квартал, рече вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи.

Во гостувањето на Телевизија 24, Битиќи истакна дека средства за четвртиот пакет ќе бидат обезбедени со ребаланс на Буџетот и со префрлања на заштедените пари кои некои институции не ги потрошиле.

Advertisement

Одлуката за тоа кога ќе биде ребалансот, информира Битиќи, ќе се знае за десетина дена.

Според вицепремиерот, фокусот на Владата е економијата, интензивно се одржуваат средби со сите чинители, а владините проекции за рецесијата остануваат исти – таа нема да биде подлабока од четири отсто.

Advertisement
Advertisement

-Структурирањето на третиот пакет мерки покажа дека помогнавме каде што навистина беше потребно. Тоа ќе продолжи и со четвртиот пакет. И со него ќе покажеме дека сакаме секој еден денар на граѓанинот што се дава за даноци, да отиде каде што треба. И кај компаниите ќе даночни ослободувања или одложени плаќања, како и директно субвенционирање трошоци, но не за 140.000 работни места, објасни Битиќи.

Остануваме на истиот факт, потенцира Битиќи, дека годината ќе ја завршиме со отприлика минус четири отсто, а тоа се проекциите и на Министерство за финансии, како и на меѓународните финансиски институции.

Advertisement