ЕкономијаСветСветот на работникот

Боинг сака да ја намали работната сила за 10 проценти

Боинг сака да ја намали - Работник
89views

Раководството на американскиот авиопроизводител „Боинг“ размислува за намалување на работната сила за 10 проценти, во околности на коронакриза, јави „Вол Стрит Џурнал“.

Според изворите на весникот, компанијата ги разгледува опциите за предвремено пензионирање на дел од вработените, да отпушти одреден персонал и да раскине договори со други професионалци, на кои ќе им биде исплатена отштета.

Во различни погони на Боинг во светот сега работат околу 160,000 луѓе.