ЕкономијаПравдаСветСветот на работникот

Борисов: Газдите во сиромашна Бугарија возат Бугати и Ролс Ројс, а сакаат да бркаат работници

Бојко Борисов - Работник
2.05Kviews

Пандемијата на коронавирусот силно ја погоди бугарската економија и се проценува дека околу 70 илјади луѓе веќе ги загубиле работните места.

Економијата на соседна Бугарија поради пандемијата се најде на голем удар, а премиерот Бојко Борисов уште минатиот месец ги повика сопствениците на големите компании да ги продадат своите луксузни автомобили и јахти, наместо да бркаат работници и да бараат државна помош.

Повеќе прочитајте на Прес24.мк