Занимливости

Брачен пар што заедно служeл во Втората светска војна, после 7 децении брак, починале во ист ден

Брачен пар што заедно служeл во Втората светска војна, после 7 децении брак, починале во ист ден-работник
128views

Најмногу волшебни љубовни приказни често не се одвиваат во филмови, но во животот на парови во реалниот живот кои имаат безгранична љубов едни кон други. Оние што се сомневаат треба да се  огледаат на оваа двојка, маж и жена кои беа 70 години во брак а починаа во ист ден.

Втората светска војна навлегла во Европа и двете млади се приклучиле на сојузниците во обид да го поразат нацистичкиот режим. Изабел била сместена во Мериленд и работела како медицинска сестра на морнарицата, додека Прембл станал дел од морнарицата и бил награден со бронзена ѕвезда за неговата храброст.

Пет месеци по завршувањето на војната, двајцата љубовници конечно се венчаа на 15 февруари 1946 година.
Тоа беше почетната точка на еден прекрасен брак кој траеше седум децении и заврши величествено како што започна.

Откако се венчале, Изабел и Премб добиле пет деца. Изабел ги воспитала и била глава на семејството бидејќи Прембл направи неколку транзиции во кариерата во неговиот живот. Двајцата се поддржуваа еден со друг кога нивниот син Петар претрпе трагична смрт додека играше фудбал во неговите средношколски години.

Изабел се вратила да работи како медицинска сестра веднаш штом децата пораснале.

Во 2013 година, парот се преселил во установа за нега во Норфолк, Вирџинија, откако лекарите и дијагностицирале на Изабел деменција, иако почнала да го губи сеќавањето, совршено се сеќавала на Прембл.

Некое време пред неговиот 96-ти роденден, Прембл се упатил молба до лекарите да дремне до сопругата. Болничарите ги сместиле двајцата еден до друг.Подоцна на истиот ден Изабел починала и за само неколку часа, Прембл го напуштил овој свет.

Зачудувачки, парот, кој се родил само четиринаесет дена одвоено, почина во интервал од само четиринаесет часа.