ЗанимливостиМагазин

(Видео) Во Данска деветмина се уапсени поради протестите за новите ограничувања поради Ковид-19

(Видео) Во Данска деветмина се уапсени поради протестите за новите ограничувања поради Ковид-19 - Работник
332views

Девет лица беа уапсени во Данска во саботата (9 јануари) откако демонстрациите против ограничувањата поради корона вирусот во земјата станаа насилни во два града, вклучително и во главниот град Копенхаген, соопштија полицијата и локалните медиуми.

Меѓу 200 и 250 лица се собраа во Копенхаген и голема група во градот Алборг на северот на Данска, според извештаите на медиумите повикувајќи се на полициски извештаи.

Организирани од група која себеси се нарекува „Мажи во црно“, демонстрациите беа насочени кон ограничувања наметнати за спречување на ширењето на корона вирусот.
Демонстрантите извикуваа: „Слобода за Данска, доста ни е“, објавија медиумите.

Во ТВ-преносите и видеото објавите на социјалните мрежи, полицијата применувајќи сила се судри со демонстрантите во Копенхаген, кои имаа запалено огномет и фрлаа шишиња.

Четири лица беа уапсени во главниот град, две за насилство врз полицаец, едно за кршење на кодексот и палење на огномет и едно за непочитување на упатствата од полицаец.
Г-дин Расмус Шулц, координативен службеник на полицијата во Копенхаген, изјави за јавниот радиодифузер ДР дека некои од демонстрантите се луѓе што ги препознаваат од „хулиганската средина“.

Во Алборг беа уапсени пет лица, сите за кршење на кодексот на однесување и палење огномет.

Одговарајќи на напливот на случаи на Корона вирусот и заканата од неодамна откриените променливи видови, за кои се верува дека побрзо се шират, Данска минатиот вторник објави уште построги мерки, покрај делумното локално заклучување од средината на декември.

Покрај постојните мерки како работа од дома и затворање на училишта, барови, ресторани и повеќето продавници, беа забранети собири на повеќе од пет лица – помалку од 10 – и од луѓето беше побарано да држат оддалеченост од два метри.

Во петокот, земјата забрани влез за странци без негативен тест за вируси од претходните 24 часа.

Исто така, советуваше против сите патувања во странство и објави дека авиокомпаниите што летаат кон Данска треба да бидат сигурни дека сите патници биле тестирани негативно за да можат да слетаат.

Advertisement