- Advertisement -
ПравдаСветСветот на работникот

(Видео) Деветмина работници заглавени во голем пожар во хидроцентрала во Индија

Деветмина работници - Работници
280views

Спасувачки екипи биле повикани откако во подземен објект на хидроцентрала во Индија биле пријавени експлозија и пожар, а се верува дека девет луѓе се заглавени во објектот, пренесува РТ.

 

Според локалните медиуми, во четвртокот вечерта избувнал пожар во подземна централа кај браната „Шрисаилам“ во државата Телангана.

Видеата од местото на несреќата покажуваат дека инженерите со противпожарни апарати брзаат да изгаснат пожар што беснее во една од единиците за напојување.

 

Првичните извештаи велат дека пожарот можеби го предизвикал краток спој. Спасени се вкупно 10 лица, од кои шестмина се хоспитализирани.

 

Министерот за енергетика во Телангана, Гунтакандла Џагадиш Реди, изјави дека девет лица сè уште се заглавени внатре, а напорите за спасување се спречени од густиот чад во објектот.