ЗанимливостиМагазин

(Видео) Протести на „анти-корона“ во Загреб: Мафијата плаќа да се напише СМРТ ОД Корона

Протести на „анти-корона“ во Загреб: Мафијата плаќа да се напише СМРТ ОД Корона - Работник
207views

Стотици луѓе се собраа во центарот на Загреб на протест, незадоволни од мерките за заштита од ширење на коронавирусот.

Протестот наречен „Бараме укинување на Националниот штаб за цивилна заштита“ беше организиран од иницијативата „Доста е“, а според локалните медиуми, меѓу неколку стотици и илјада луѓе се собрале носејќи транспаренти на кои пишувало „Осиромаши ме, вакцинирај ме, апси ме, чипирај ме, присили ме, затвори ме, притвори ме! “

 

Граѓаните незадоволни од мерките за заштита од ширење на коронавирус се организираа и се собраа на плоштадот Крал Томислав. Оттаму се упатија кон плоштадот Бан Јелачиќ, каде побараа распуштање на телото кое ја координира борбата против пандемијата во Хрватска.

Демонстрантите пееја на протест на кој скоро никој не носеше маска, ниту обрнаа многу внимание на одржување на физичката дистанца.

На говорниците им се обратија неколку говорници, во чии ставови доминираше противењето на ограничувачките мерки, носејќи маски затоа што „не штитат“ и, се разбира, ја негираат сериозноста на коронавирусот, споредувајќи го со грип и настинка.

„Вирусот е вештачки произведен и воведен од Кина“, тврди еден од говорниците, кој е убеден дека зад пандемијата стои намерата да се освои целиот западен свет.

„Повеќето од наводните мртви не умреле од корона“, додаде тој, истакнувајќи дека „корона мафија“ плаќа многу пари за да се пишува за луѓето кои умираат од други причини дека починале од КОВИД-19.

Извор: bizlife.rs