- Advertisement -
МакедонијаНовостиПравдаСветот на работникотСиндикат

(ВИДЕО) СПМ излегува на протест – Не се почитуваат правата од колективниот договор, ниту законите

СПМ излегува на протест - Работник
356views

Бобан Илијевски

Синдикатот на полицијата во Македонија на 8 мај излегува на протест пред Владата на Република Македонија, за да го искаже незадоволството од прекршувањето на работничките права во Министерството за внатрешни работи. 

Advertisement

На прес – конференцијата денеска, првиот човек на СПМ Орце Коцевски рече дека никогаш досега, во историјата на МВР, немало вакви прекршувања на работничките права, како што има сега. 

Посочи дека причината поради којашто излегуваат пред Владата на протест, а не пред МВР е што Министерот Спасовски веќе една година не покажал слух за нивните барања.

Advertisement
Advertisement

Целосната прес- конференција погледнете ја во видеото во продолжение:

 

Advertisement