- Advertisement -
ЕкономијаМакедонија

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ ја урива економијата, нема викенд без ДДВ, но има поткуп со картички

Од историски највисокиот буџет- Работник
193views

Интегрално соопштение на ВМРО – ДПМНЕ:

СДСМ ги доведе граѓаните до просјачки стап. 

СДСМ и нивната неспособна влада предводена од Зоран Заев над 40.000 граѓани остави на улица.
Зоран Заев и неговата влада доведоа над 500.000 луѓе да живеат на работ на егзистенција.
Владата безмилосно и душмански ги задолжува граѓаните и наместо парите да одат за помош на невработените и бизнисот тие се наменети за картички кои се дел од заложбата на Заев за купи ден помини политика.
Нема ништо од најавената мерка на владата за викенд без ДДВ, а впрочем нема ни помош за стопанството. Еден месец по платежната картичка народот пак ќе биде гладен, а 100.000 ќе живеат со 50 денари на ден.
Еднократната помош и задолжувањето не се решение, затоа што власта не генерира раст на економијата.
Денес поради СДСМ имаме историски пад на БДП од 12.7% и намалени плати и тоа само за 6 месеци криза. Иако се потрошија 1 милијарда евра раст нема, нема ниту ефект за амортизација, напротив тоне државата.
И додека се оди во надолен тренд сметките за струја растат.
Додека народот осиромашува, мафијата на власт се богати.