- Advertisement -
НовостиПравдаСветСветот на работникот

Во Авганистан убиени три медицински работнички за време на вакцинација

Во Авганистан убиени три медицински работнички - Работник
179views

Вооружени лица убија три медицински работнички додека  вакцинирале против детска парализа во источниот авганистански град Џалалабад, соопштија два владини извори.

Претставник на покраинската влада рече дека не било веднаш јасно кој ги извршил двете одделни престрелки.

Извор од централната влада го потврди пукањето.

Голем број атентати се случија во урбаните центри откако минатата година во Доха започнаа мировните разговори меѓу бунтовничките Талибанци и авганистанската влада.