- Advertisement -
ПравдаСветСветот на работникот

Во експлозија на бомба во Турција загинаа градежни работници

Во експлозија на бомба - Работник
180views

Најмалку четворица работници загинаа на југоистокот од Турција кога експлодира бомба покрај патот. Како што наведуваат во канцеларијата на локалниот гувернер, бомбата ја активирале курдските сили.

Според информациите, во експлозијата погоден е камион, кој поминувал на патот кога експлодирала бомбата, пренесува „Ројтерс“.
Инцидентот се случил во округот Силопи, во близина со Ирак и Сирија, додека камионот пренесувал гориво наменето за работниците кои учествувале во изградба на пат.

Advertisement

Турското Министерство за одбрана соопшти дека нивните сили погодиле над 500 цели на курдските сили во северен Ирак, во рамки на операцијата против Работничката партија на Курдистан.

Анкара пред два дена ја почна операцијата „Тигрова канџа“ во регионот Хафтанин во северен Ирак.

Advertisement
Advertisement