ЕкономијаСветСветот на работникот

Во Норвешка стапката на невработеност досигна 15,4 проценти

107views

Стапката на невработеност во Норвешка денеска „скокна“ на 15,4 отсто од 14,7 , колку што беше на 31 март, соопшти Агенцијата за труд и социјална помош (НАВ).

Ова е рекордна стапка на невработеност во оваа нордиска земја, бидејќи економијата практично е запрена како последица на мерките за сузбивање на пандемијата на Ковид-19, пренесоа британските медиуми.

Повеќе прочитајте на нет прес.мк