- Advertisement -
ПравдаСветот на работникот

Во понеделник хаос во Белград: Ќе протестираат такси превозниците

Во понеделник хаос во Белград: Ќе протестираат такси превозниците - Работник
206views

Такси комората соопштила дека во договор со здруженијата и синдикатите одлучила да од понеделник 30 септември започне секојдневни протестни возења во Белград, како израз за незадоволството поради неспроведување на законот за превоз на патници.

Како што се додава во соопштението, радио центрите ќе прекинат со работа напладне, а протестните возења ќе се одвиваат од 13 до 15 часот на неколку локации во градот.

Advertisement

Таксистите велат дека на ваков потег ги принудило однесувањето на кабинетот на Премиерката и бројните министри кои, како што велат, под плаштот на дигитализацијата, лобираат за компании кои го кршат законот, на измамнички начин се бават со такси дејноста, не плаќаат ПДВ, ги фингираат завршните сметки и ја измамуваат јавноста за странските успеси.

Таксистите велат дека законите во Србија се почитуваат селективно и дека со протест сакаат да ги повикаат надлежните институции да ги почитуваат законите кои ги донеле.

Advertisement

Директорот на Институтот за европски работи Наим Лео Бешири на својот Твитер профил ја повикал Владата да застане на патот на такси картелите.

 

 

Advertisement