- Advertisement -
ПравдаСветот на работникот

Во сабота протест на земјоделците пред Владата

Во сабота протест на земјоделците пред Владата - Работник
180views

Од здруженијата „Тиквешки лозаро-овоштари” и „АГРО Центар – Здружение на земјоделци” преку фејсбук-настан најавија протест пред Влада оваа сабота, со почеток од 13 часот.

Од таму порачуваат дека „ здружени во заедничката мака, доведени до работ на егзистенцијата, но многу повеќе исцрпени и изморени од бројните дадени, но не и реализирани ветувања, македонските земјоделци организирано го креваат својот глас. Земјоделскиот протест ќе се одржи на 26-ти месецов, пред македонската Влада, од каде ултимативно ќе побараме исполнување на низата наши барања, инаку веќе добро познати на власта.”

Advertisement

Организаторите на протестот дополнуваат дека доколку власта се оглуши на нивните барања и при престојниот протест, тие се подготвени да ги радикализираат протестите со масовни блокади низ целата држава, заради што добредојдена е сечија поддршка, независно од дејноста со која се занимаваат, или политичката припадност на земјоделците.

Извор: Антропол

Advertisement
Advertisement

Advertisement