СветСветот на работникотСиндикат

Во Црна Гора угостителите: или карантин за секого или ќе ги отвориме кафаните!

Во Црна Гора угостителите: или карантин за секого или ќе ги отвориме кафаните! - Работник
106views

Доколку мерките што важат само за угостители останат во сила, а не за другите бизниси кои се занимаваат со услуги, ние ќе бидеме цврсти во одлуката утре да ги отвориме угостителските објекти, изјави претседателот на Здружението на угостители на Подгорица, Момо Сладаковиќ.

Сладаковиќ во утринската програма на Телевизијата на Црна Гора (ТВЦГ) рече дека решетките ќе останат затворени само ако се донесе одлука за целосно заклучување – карантин.
Во спротивно, од утре ќе ги отворат вратите на своите угостителски објекти.
“На барање на премиерот Душко Марковиќ, го одложивме отворањето на рестораните ја чекаме одлуката до утре. Денес треба да имаме уште еден состанок, се надеваме во корист на угостителите и здравјето на граѓаните дека ќе најдеме заедничко решение. Во спротивно, доколку останат овие мерки „Тоа се однесува само на угостителите, а не на другите бизниси во однос на услугите, освен аптеките и маркетите, ние ќе бидеме цврсти во својата одлука и ќе ги отвориме нашите објекти. Сепак, доколку има карантин, ќе го почитуваме“, рече Сладаковиќ.
Тој вели дека најмногу се револтирале затоа што посочиле дека ќе се случи оваа состојба, и вели дека биле дискриминирани како граѓани и бизнисмени.
„Ние не сме виновни и драго ни е што не сме тие што придонесоа за ширење на епидемијата, тоа е голема победа за нас“, рече Сладаковиќ, истакнувајќи дека угостителите биле мета како единствени виновници.

Тој вели дека жали, што Институтот за јавно здравје не ги препозна угостителите како сериозни партнери: “Ние ги почитувавме сите мерки. Се наоѓаме во многу тешка ситуација затоа што страдаме девет месеци”.

Извор: rtcg.me