- Advertisement -
НовостиПравдаСветСветот на работникот

Вработените во Белата куќа ќе мора да бидат вакцинирани – соопштени нови одлуки од врвот во САД

Белата куќа - Работник
486views

Луѓето кои работат за федералната влада трајно или под договор мора да бидат вакцинирани против Ковид-19 до 8 декември, соопшти Белата куќа.

Во соопштението се наведува дека администрацијата во иднина ќе стави клаузула за задолжителна вакцинација во договорите за вработување, пишува Гласот на Америка, а пренесува Танјуг.

Американскиот претседател Џо Бајден потпиша указ на 9 септември, со кој се налага државните службеници да бидат вакцинирани против Ковид-19.

Адвокатот Стив Кејв проценува дека оваа одлука вклучува десетици милиони работници. Заменик -директорот на буџетската канцеларија на Белата куќа, Џејсон Милер, напиша на својот блог дека целта на оваа одлука е да се вакцинираат што е можно повеќе луѓе.

Тој верува дека ова ќе го намали отсуството од работа и трошоците за работна сила, како и ќе ги зголеми перформансите на оние што работат за владата.