- Advertisement -
ЗанимливостиМагазин

Вулканот Етна продолжува со своите спектакуларни експлозии, пепел врне по градовите

Вулканот Етна продолжува со своите спектакуларни експлозии, пепел врне по градовите - Работник
186views

Последната особено спектакуларна од низата експлозии од средината на Февруари од вулканот Етна, во Италија, издигна висок облак од пепел и камен од лавата во сицилијанските села.

Италијанскиот национален институт за геофизика и вулканологија ИНГВ соопшти дека силната експлозија во 2 часот по полноќ е 10-та толку голема експлозија од 16 февруари, кога најактивниот вулкан во Европа започна да дава импресивна демонстрација на огнената моќ на природата, боејќи го ноќното небо во шокантни нијанси на портокалова и црвена боја.

Зголемените потреси ја тресеа планината во текот на цела ноќ. Пепел и мала лава камења наврнаа на осум села на падините на Етна во неделата наутро, додека лавата течеше од југоисточниот кратер полека по ненаселена страна, како што тоа се случува во последните три недели, рекоа од институтот.

Количината пепел и лава достигна висина од 33.000 стапки во неделата, според научниците кои ја следат вулканската активност со специјализирани инструменти од опсерваторијата на Етна на истокот на Сицилија.

Локалното население влечеше камења од пепел и лава од предните скали и балконите. Тие се обидоа да ги покријат автомобилите паркирани на отворено со теписи, ќебиња и чаршави за да го олеснат чистењето по секоја експлозија. Ветровите помогнаа да се носи пепелта кон исток, соопшти ИНГВ.

Нема повредени или сериозни штети по неодамнешните експлозии. Геолошки активна, Етна повремено станува особено бучна и експлозивна како што беше во последно време.

До средината на утрото, последниот приказ на активност на Етна малку се забави со завршувањето на протокот на лава, иако вулканот сè уште издуваше „слаба емисија на пепел“ од југоисточниот кратер. Неколку часа подоцна, вулканските потреси повторно се зголемија, се вели во соопштението на ИНГВ.

Научниците од ИНГВ велат дека не постои начин да се предвиди кога оваа сегашна рунда на особено силна вулканска активност може да стивне.

Извор: theepochtimes