- Advertisement -
ЗанимливостиМагазинНаукаНовости

Вучиќ објавува точни датуми кога ќе се обезбедат дополнителна количина на „Фајзер“ вакцини: Руската вакцина до крајот на годинава

Вучиќ објавува точни датуми кога ќе се обезбедат дополнителна количина на „Фајзер“ вакцини: Руската вакцина до крајот на годинава - Работник
360views

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави денеска дека околу 20.000 дози дополнителни вакцини од компаниите Физер и Бионтек против корона вирусот ќе пристигнат во Србија на 4, 11, 19 и 25 јануари.

Вучиќ на новогодишната конференција рече дека Србија преговара со други производители на вакцини од Запад, меѓу кои се и Модерна, која може да ја испорача вакцината дури на крајот на следната година и Астра Зенека, Џонcон и Џонсон.

Тој очекува првите вакцини од Русија да пристигнат во Србија до крајот на годинава и додава дека од Агенцијата за лекови ќе зависи кога тие вакцини ќе им бидат дадени на граѓаните. Вучиќ вели дека Србија е во преговори со кинескиот Синофарм.

„Верувам дека ќе имаме успех, се обидуваме, досега имавме успех“, рече Вучиќ.

Тој изјави дека не е лесно и едноставно и дека Србија тешко може да се споредува и да биде во иста позиција со Европската унија, која нарачува 500 милиони дози.

Кога станува збор за вакцините што Србија ќе ги добие од програмата Ковакс, Вучиќ вели дека сепак ќе мора да го чекаме тоа, но дека му верува на комесарот Оливер Вархеи и дека верува дека вакцината ќе ја добиеме од таа програма побрзо отколку што многумина веруваат.

Извор: kurir.rs