- Advertisement -
ЕкономијаСвет

Германски регулатор започна истрага за „Amazon“

Германски регулатор започна истрага - Работник
202views

Германските антимонополски власти започнаа истрага за односите на „Amazon“ со трети страни што продаваат на нејзината веб-страница, изјави шефот на регулаторот, цитиран од „Reuters“.

„Во моментов испитуваме дали и како „Amazon“ влијае врз трговците на мало да ги постават цените во нејзината продавница“, рече Андреас Мунт, претседател на Федералниот картел, за „Frankfurter Allgemeine Zeitung“.

Advertisement

Германија е втор по големина пазар на „Amazon“ по Соединетите држави.

Извор: Денар

Advertisement
Advertisement

Advertisement