Занимливости

Грета Тунберг промовира и веганство

Грета Тунберг промовира и веганство-Работник
133views

Шведската активистка за  борба против климатски промени, Грета Тунберг се појави на „Елен шоу“ минатиот петок. Тунберг разговараше за Трамп и потребата да се размислува различно за тековната климатска криза.

16-годишната активистка рече дека направила неколку лични промени за да ја намали емисијата од јаглерод. Таа во разговорот со водителката Елен Деџенерис изјави дека тоа вклучува веганизам, не летање со авион и не купување на нови работи, освен ако таа апсолутно мора да ги купи.

Тунберг рече дека нема да се сретне со американскиот претседател Доналд Трамп за да разговара за климатската криза доколку биде побарана. „Не разбирам зошто би  го направил тоа“, рече таа. „Не гледам што можам да му кажам, а тој веќе не слушнал и само мислам дека би било навистина губење време“.

Вклучувајќи ја Деџенерис, Тунберг има голема поддршка од славни лица и неодамна се сретна со колегите активисти за климатски промени Арнолд Шварценегер и  Леонардо Ди Каприо. Актерот ја нарече Тунберг како „водач на нашето време“.