ЗанимливостиМагазин

Диего Марадона: Илјадници се збогуваа додека Аргентина жали

Диего Марадона: Илјадници се збогуваа додека Аргентина жали - Работник
102views

Илјадници фанови му оддаваат последна почит на аргентинската фудбалска легенда Диего Марадона во претседателската палата во Буенос Аирес.

Три дена национална жалост започна во Аргентина откако националниот херој почина по срцев удар во средата на 60-годишна возраст. Некои плачеа, други испраќаа бакнежи и кажуваа молитви додека поминуваше ковчегот и кој беше изложен на Каза Росада.
Се очекува еден милион луѓе да го посетат неговиот погреб.
Ковчегот на Марадона – обвиен во националното знаме на Аргентина и фудбалскиот дрес, со заштитен знак број 10 на задната страна – се очекува да биде на јавна изложба до четврток попладне.
Имаше несакани сцени кога Каса Росада ги отвори вратите, додека некои навивачи се туркаа и буткаа кон бариерите, кои беа обезбедени и со луѓе од обезбедувањето. Неговото семејство и поранешни соиграчи учествуваа на приватна церемонија претходно истиот ден. Еве неколку линкови со објави за Марадона:

Марадона почина на 60-годишна возраст – почит и реакција
Некролог – фудбалска икона со недостатоци во Аргентина
Извонреден живот низ слики

Еден од најдобрите фудбалери на сите времиња, Марадона имал проблематичен личен живот, обележан со зависност од кокаин и алкохол. Тој имаше успешна операција на тромб на мозок порано во ноември и требаше да се лекува од зависност од алкохол.

Локалните медиуми соопштија дека првичните резултати од обдукцијата покажале дека Марадона претрпел „акутна срцева слабост“. Портпарол за новинската агенција АФП изјави дека ќе биде изложен на гробиштата во предградието на Буенос Аирес, каде што беа погребани и неговите родители.

Поранешниот напаѓач од средниот ред на Аргентина и менаџер почина во неговиот дом во Тигре, близу Буенос Аирес.

Последниот што го видел Марадона жив е неговиот внук Џони Еспосито, според изјавите собрани од официјалните лица.
Марадона имаше пет деца со неговата поранешна сопруга, 58-годишната Клаудија Вилафане, со која се раздели во 2004 година по 20 години брак.

Марадона, кој играше за клубови меѓу кои Барселона и Наполи, беше капитен кога Аргентина го освои Светското првенство во 1986 година, постигнувајќи го славниот гол „Рака на Бога“ против Англија во четврт-финалето.
За да го постигне голот, Марадона ја искористи својата рака да ја одврати топката покрај голманот на Англија, Питер Шилтон, но судијата не го виде тоа. Тоа беше еден од најконтроверзните моменти на Светското првенство досега.

Поранешниот средишен играч на Тотенхем, Оси Ардилес, кој играше заедно со Марадона на Светското првенство во 1982 година, рече дека тој е „бог“ во Аргентина, во Неапол и низ целиот свет.

Фановите жалат за „вечниот“ гигант

Смртта предизвика излив на тага во Аргентина и низ целиот свет. Во 22:00 часот во средата (01:00 часот по Гринич) – час избран да одговара на бројот на неговиот дрес (10) – стадионите низ Аргентина ги вклучија рефлекторите во чест на неговиот спомен.

Навивачите се собраа на Ла Бомбонера, стадионот на Бока јуниорс во Буенос Аирес, каде многумина беа во солзи. Еден навивач на поранешниот клуб на ѕвездата имаше солзи во очите додека објасни колку значеше Марадона за него.

Светот жали за аргентинската фудбалска легенда Марадона

“Марадона за мене е најголемото нешто што ми се случи во животот. Го сакам исто како татко ми и е како мојот татко да починал”, изјави за новинската агенција Ројтерс 22-годишниот Кристијан Монтели.

„Ако умрам млад, се надевам горе ќе можам да играм топка и да гледам натпревар на Бока со него.“

Во средата, официјалните лица побрзаа да инсталираат кордони и други мерки за да се обидат да го ограничат ширењето на коронавирусот, бидејќи големата толпа се собра на аргентинската престолнина Плаза де Мајо, откако се појавија вести за смртта.

Доцна во ноќта, море од луѓе во дресови на Аргентина се собраа низ улиците по целата земја да жалат за смртта на Марадона и да го прослават неговиот живот.

Илјадници милји далеку во Италија, навивачите се собраа и пред стадионот Сан Паоло во Наполи, кој беше осветлен во чест на човекот кој постигна 81 гол на 188 настапи за клубот.

Огномет избувна на небото додека оние подолу, облечени во кошули на Марадона, па дури и маски за лице на Марадона, скандираа и плачеа. Едноминутно молчење се одржа пред натпреварите од средата во Лигата на шампионите и истото ќе се случи и пред сите други европски тела оваа недела.

Извор: bbc.com

Advertisement