- Advertisement -
ЕкономијаМакедонијаСветот на работникот

Димитров: Речиси сите текстилни компании се ориентираа во шиење на заштитни маски

Кои се правата - Работник
211views

Македонските текстилни компании се ориентираа кон шиење на заштитни маски, а во помали колични скафандери, заштитни мантили и блузи за здравствените работници. Претседателот на Организација на работодавачи, Ангел Димитров за МИА вели дека речиси сите компании од текстилот се ориентирале кон шиење на заштитни маски, поради големата побарувачка на европскиот и светскиот пазар.

– Шиењето на заштитни маски ја ублажи кризата во текстилната индустрија. Дел од летната облека се очекува да остане како залиха, за наредната година. Кон крајот на април требаше да почне шиењето на модните налози за есен/зима, но нашите партнери се претпализиви. Шиењето на облека за есен/зима се очекува да стартува кога ќе почне големата продажба во Германија и останатите земји, вели Димитров.

Advertisement

Тој посочи дека цената на работната рака за шиење маски се движи од 10 до 60 центи, а сосема мал дел од конфекциите шијат скафандери и останата заштитна опрема за здравствени работници.

Повеќе прочитајте на либертас.мк

Advertisement
Advertisement