- Advertisement -
ЕкономијаМакедонија

Димковски: Откупот на јагнето намален, очекуваме со мерката сточарите да го зголемат бројот на стадото

Димковски: Откупот на јагнето намален - Работник
156views

Откупот на јагнето во моментот е со забавено темпо и е намален, за разлика од минатата година, со што очекуваме дека преку мерката што пред неколку денови беше донесена на Влада, самите сточари ќе го зголемат бројот на основното стадо, а со тоа и ќе го ублажиме притисокот на пазарот којшто се зголемува, истакна денеска на прес-конференција министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Трајан Димковски.

Тој информира дека до денеска се откупени близу 85 илјади јагниња, за разлика од минатите години кога откупот бил околу 180 илјади.

Advertisement

Повеќе прочитајте на нетпрес.мк

Advertisement
Advertisement