ЕкономијаСвет

Директори во светот очекуваат долготрајна рецесија

Директори во светот - Работник
93views

Деловните лидери низ целиот свет се подготвуваат за долготрајна рецесија поради пандемијата на коронавирусот, а многумина стравуваат дека нивните бизниси нема да го преживеат периодот, покажа студијата објавена денеска.

Пандемијата досега усмрти речиси 180.000 луѓе и би можела да предизвика најголема криза од Големата депресија од 1930 година во економијата.

Анкетата беше спроведена од страна на организацијата на деловни лидери YPО помеѓу 15 и 19 април, на 3.534 извршни директори во 109 земји. Околу 60 проценти од извршните директори се подготвуваат за обновување во облик на Y, што значи дека очекуваат долг период помеѓу рецесија и закрепнување.

Повеќе прочитајте на нетпрес.мк