- Advertisement -
ЗанимливостиМагазинСветот на работникот

Додека Србија „лови“ фриленсери, Грција ги привлекува со огромни даночни олеснувања

Програмата „Туризам за сите” - Работник
142views

Грција подготвува закон што ќе им понуди значителен даночно олеснување на работниците кои се селат таму од странство, со цел да се создадат попрофесионални работни места и да се запре одливот на интелектуален капацитет, изјави советникот на грчкиот премиер.

Алекс Пателис, финансиски советник на премиерот Кирјакос Мицотакис, рече дека Грција се надева дека ќе привлече „дигитални номади“ откако пандемијата на корона вирусот го забрза преминот кон интернет-работа во многу земји и сектори.

Advertisement

„За работник од странство кој се сели во Грција, половина од приходот ќе биде ослободен од данок“, рече тој, додавајќи дека законите ќе бидат на гласање во парламентот до крајот на годината.

Пателис рече дека целта на владата е да создаде нови работни места, или со преместување на поединец во Грција или компанија што преместила работник во земјата. Пакетот за стимулации ќе биде достапен само во текот на 2021 година.

Advertisement
Advertisement

„Главниот критериум за исполнување на условите за даночни олеснувања е даночен престој“, рече Пателис.

Нема да има ограничувања за нивото на приходите или видовите на работа, иако владата се надева дека ќе привлече професионалци и ќе привлече околу 800.000 грци кои заминаа за време на големата криза со долгови за да продолжат со работа во странство.

Извор: bizlife.rs

Advertisement