ПравдаСветот на работникот

Еден работник загина во експлозијата во Кружик, има и повредени

Еден работник загина во експлозијата во Кружик, има и повредени - Работник
54views

Министерството за одбрана на Србија соопшти денеска дека бил убиен работникот на „Крушик“ М.Ј., додека работникот М.П. бил повреден, при реализација на редовните задачи на Холдинг компанијата „Кручик“ Ваjeево на боева глава за противтенковска ракета на полигонот Бегова вода во селото Златариќ кај Ваjeево. 

Експериментална мина експлодирала на полигонот „Кружика“, дознава Х1.

Повредениот работник М.П. веднаш бил пренесен во Здравствениот дом во Ваjeево, каде е хоспитализиран и му е укажана лекарска помош.

Веднаш по настанувањето на вонредниот настан, холдинг компанијата „Кручик“ ги извести надлежните државни органи кои ќе ја спроведат истрагата, се додава во соопштението.

Извор: danas.rs