- Advertisement -
ЕкономијаСветСветот на работникот

Енергетскиот гигант отпушта 10,000 работници

Енергетскиот гигант - Работник
157views

Енергетската компанија Бритиш петролеум (БП) соопштила денеска дека ќе отпушти 10,000 работници во своите филијали ширум светот поради последиците од пандемијата на Ковид – 19.

Извршниот директор на БП Бернард Луни рекол дека во глано ќе бидат намалени административните работни места и тоа во текот на оваа година, пренел АП.

Advertisement

Оваа британска компанија вработува околу 70,000 работници.

Advertisement

Advertisement
Advertisement