- Advertisement -
Наука

Жената што го откри првиот коронавирус

400views

Џун Алмеида го открила првиот коронавирус кај луѓето. Ковид-19 е нова болест, но е предизвикана од коронавирус од истиот вид што го открила Алмеида во 60-тите години во Лондон.

Докторката е родена во 1930, а пораснала во Глазгов. Таа почнала да работи во лабораторија пред да го заврши образованието, а подоцна се преселила во Лондон. Во 1954 се венчала со Енрике Алмеида, уметник од Венецуела. Брачниот пар и нивната ќерка се преселиле во Торонто и таму докторката најмногу ја совладала работата со електронски микроскоп.

Advertisement

Повеќе прочитајте на факултети.мк

Advertisement

Advertisement
Advertisement