- Advertisement -
МакедонијаСветот на работникот

Загинат рудар при поставување на експлозив

Загинат рудар при поставување на експлозив - Работник
343views

Од компанијата Булмак денеска излегоа со објаснување за несреќата во која вчера загина еден рудар.

Еден рудар загина, а двајца се повредени, во трагична несреќа при минирање на јама, која вчера се случила во рудникот за олово и цинк „Булмак – Минстрој“, бивша Тораница. Според МВР несреќата се случила околу 13 часот, а СВР Крива Паланка била известена еден час подоцна. 57-годишниот рудар им подлегнал на повредите, а неговите двајца колеги биле превезени во Општата болница во Куманово, од каде велат дека се во стабилна состојба, објави Канал 5.

Целосниот текст можете да го прочитате

Advertisement