ЗанимливостиНаука

Зад Мексиканскиот залив снимена е необична молња – еве за што се работи…

Зад Мексиканскиот залив - Работник
314views

Иако Националната американска агенција за истражување на океаните и атмосферата советува луѓето да се засолнат на безбедно кога ќе забележат молњи, пилотот Крис Холмс не можел да го следи овој совет од едноставна причина – затоа што не се наоѓал на нашата планета, пишува Факултети.

Имено, кога областа над Мексиканскиот Залив на 15 октомври ја погоди невреме, тој немал каде да се скрие.

„Летав на околу 10.000 метри над Мексиканскиот Залив, близу полуостровот Јукатан. Тогаш забележав необична молња. Суперќелијата создаде многу исправени млазови што скокаа нагоре, од површината на облакот. Беше најневеројатното нешто што сум го видел во мојата кариера“, вели Холмс.

Целосниот текст прочитајте го тука