- Advertisement -
ЕкономијаМакедонијаСветот на работникот

Заев: Не за два туку три месеци даваме по 14.500 денари

180views

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 порача дека во коронакризата не по два, туку по три месеци даваат по 14.500 денари за вработените.

„Дадовме на 730.000 граѓани помош, тоа се работниците од фабриките што ги земаат 14.500, но тука се и сите невработени кои што добиваат преку агенција поддршка, тука се сите домаќинства, приматели на социјалната помош на минималната гарантирана помош, тука се младите од 16-29 години сите со ниски приходи, под 15.000 месечно добиваат, сиромашните луѓе“, посочи Заев.

Advertisement

Извор: ТВ21

Advertisement
Advertisement