ПравдаСветСветот на работникот

Заразени работници од германската кланица наместо во карантин побегнале дома, во Романија и Бугарија

Заразени работници - Работник
384views

Голем број заболени од германската месарска компанија „Тоени“, каде со коронавирус се заразени повеќе од 1.000 луѓе заминале на Балканот, тврдат германските медиуми.

Округот Гистерлох има информации дека вработени со потекло од Романија и Бугарија заминале, непосредно пред одлуката за карантин за сите работници во погоните во местото Виденбрик.

Повеќе прочитајте на Република.мк