ЕкономијаНовостиСветСветот на работникот

Зара ќе затвора продавници во Белград

По 20 години владеење и огромна заработка - Работник
71views

По 20 години владеење и огромна заработка, т.н. брза мода претрпува огромни загуби, а производителите како шведскиот гигант Zarа, Paul&Beara и Stradivariusa затвораат илјадници продавници ширум светот.

Компанијата Zara испратила изјава до своите клиенти да затворат неколку продавници во Србија, пишува порталот Пари.

Како што понатаму се наведува,  тие ќе нудат онлајн продажба со попусти до 80 проценти.

Поради оваа одлука на модните брендови, дел од работниците ги губат своите работни места, како и продавачите во развиениот свет и работниците во сиромашните земји. Ваквиот тренд не ги заобиколува и земјите од Западен Балкан.