- Advertisement -
СветСветот на работникотСиндикат

Израелска компанија планира да отпушти 1,000 вработени поради загубите од корона вирусот

Израелска компанија - Работник
309views

Израелската авиокомпанија Ел Ал вчера изјави дека сака да отпушти 1,000 вработени од вкупно 6,000 вработени во авиокомпанијата поради загубите предизвикани од корона вирусот.

Портпарол на компанијата го потврдил планот за АФП, но не дал понатамошни детали.

Advertisement
Израел ги сопре директните летови до и од земјите каде што е раширен вирусот и им забрани на странците да влегуваат во државата, доколку доаѓаат од земјите каде што .

Минатата недела, на Ел Ал му беше наредено да ги откаже летовите за Италија, по предупредувањето од страна на министерството за здравство.

На вчерашниот протест од страна на вработените во Ел Ал на Бен Гурион аеродромот во Тел авив, лидерот на синдикатот Хистадрут рече дека авиокомпанијата и другите во индустријата се соочуваат со колапс.

Advertisement
Advertisement

Синдикатот на вработените во Ел Ал и раководството се во „маратонски преговори“ со раководстовото, посочија од синдикатот.

 

Advertisement