Илон Маск им кажал на инвеститорите дека планира да отпушти 75 отсто од вработените на Твитер

Илон Маск им рекол на потенцијалните инвеститори дека планира да елиминира речиси 75 отсто од персоналот на Твитер како дел од неговиот договор за преземање на компанијата за социјални медиуми, објави во четвртокот Вашингтон пост.

Во следните месеци се очекуваат кратење на работните места, без разлика кој е сопственик на компанијата, се наведува во извештајот, во кој се цитирани интервјуа и документи.

Веста за плановите на Маск, доколку тој на крајот го преземе бизнисот, дојде во тежок момент за Твитер. Компанијата во јули соопшти дека веќе „значително го забавила вработувањето“ во услови на поширок економски пад на технолошката индустрија, каде што многу компании неодамна најавија замрзнување на вработувањата и отпуштања.

Во четвртокот вечерта, Блумберг објави дека внатрешен меморандум објавен од Твитер вели дека „нема планови за какви било отпуштања на целата компанија“.

Во меѓувреме, драмата за преземање од страна на Маск поттикна низок морал, што ги натера вработените масовно да се откажуваат. Твитер со месеци беше вовлечен во правна битка со милијардерот откако Маск се обиде да се повлече од договорот за преземање вреден 44 милијарди долари, пред да го смени курсот на почетокот на овој месец и да рече дека сепак ќе помине низ него, пишува Гардијан.

„Твитер се чини дека е без кормило, и е во надолна спирала, а тоа беше само влошено од Маск“, рече Карл Тобијас, од Универзитетот во Ричмонд. „Изгледа дека ќе биде тешко да се  плови некое време“.

Персоналот за човечки ресурси во компанијата за социјални медиуми им кажал на вработените дека не планираат масовни отпуштања, но документите покажаа дека обемните планови за истиснување на персоналот и намалување на трошоците за инфраструктура веќе биле поставени пред Маск да понуди да ја купи компанијата, објави Вашингтон пост.

Но, додека сегашното раководство на Твитер планираше да отпушти 25 отсто од персоналот до крајот на следната година, новиот извештај откри дека Маск сака да ги намали 7.500-те вработени на Твитер на „основниот персонал“ од околу 2.000 луѓе.

Отпуштањата несомнено ќе имаат влијание врз секојдневните операции на Твитер, вклучително и неговата способност да ја ублажи штетната содржина и да се бори против безбедносните проблеми, рече Тобијас. Ова доаѓа по жестокиот извештај на свиркач во септември, кој го обвини Твитер дека потфрлил на двата фронта, наведувајќи ги „огромните“ недостатоци во компанијата.

Според извештајот на Вашингтон пост, Твитер веќе предвидел намалување на финансирањето на инфраструктурните локации, вклучувајќи ги и центрите за податоци. Маск рече дека, како сопственик на Твитер, ќе ги олабави политиките за умереност на содржината и потенцијално ќе ја насочи компанијата кон модел на профит заснован на претплата.

Тековната битка меѓу Маск и Твитер започна кога бизнисменот се обиде да се повлече од договорот за купување на компанијата во мај, откако тврдеше дека Твитер го потценил бројот на бот и спам сметки на својата платформа. Твитер го обвини дека „измислува“ изговор да се повлече.

Горчливиот судир требаше да оди на суд пред Маск да направи драматичен пресврт на почетокот на октомври, велејќи дека ќе продолжи со договорот според неговите првични услови. Милијардерот сега обезбедува средства за да го затвори купувањето пред крајниот рок следниот петок, до кога според судијата трансакцијата мора да биде финализирана.