- Advertisement -
МагазинНаука

Илон Маск планира да обезбеди брз интернет за целата планета со ласерски зрак од вселената

Илон Маск планира да обезбеди брз интернет за целата планета со ласерски зрак од вселената - Работник
474views

Компанијата на Илон Маск „Спејс Х“ планира да користи ласерски зраци од своите сателити „Старлинк“ за да обезбеди за сите делови на Земјата да имаат брзина на Интернет од 100 мегабајти во секунда.

За време на последната мисија на сателитот Starlink, инженерот на Space X, Кејт Таис, откри дека компанијата успешно тестирала меѓусателитски ласери за пренос на податоци со брзина поголема од 100 мегабајти во секунда.
Овој тест требаше да докаже како нивната сателитска мрежа ќе овозможи овој сигнал да биде испратен на земјата и да им обезбеди иста брзина на Интернет на корисниците на недостапни и непокриени локации. Тие дури најавуваат дека теоретски можат да обезбедат брзина на проток три пати поголема од брзината на преземање на 5G мрежите во Велика Британија.

Advertisement

Во моментов има околу 700 сателити Старлинк во ниска орбита на Земјата, а се планира да се лансираат уште најмалку 11.000 за да се обезбеди покриеност низ целиот свет.

„Со перформанси далеку подобри од традиционалниот сателитски Интернет и глобалната мрежа, Starlink ќе обезбеди брз широкопојасен интернет до локации каде пристапот е несигурен, скап или целосно недостапен“, се вели во соопштението на мисијата „Старлинк“ , како што објави Индипендент.

Advertisement
Advertisement

„Спејс Х“ има намера да обезбеди ваков вид услуги за северниот дел на САД и Канада до крајот на годината, а потоа брзо да се прошири на „скоро глобалното покривање на населениот свет до 2021 година“.

Корисниците на теренот ќе можат да пристапат до мрежата користејќи соодветен антенски уред што ќе им овозможи да добиваат сигнал од сателит.

Раните тестови на оваа технологија покажаа дека брзината на Интернет што ја обезбедува се движи од 11 до 60 мегабајти, или од пет до 18. Во моментов не е познато дали Space X користел ласери за да и помогне на оваа мрежа, иако се претпоставува дека брзините ќе се зголемат со бројот на сателити во орбитата.

Во нивното оригинално барање поднесено од „Спејс Х“ до Федералната комисија за комуникации, се наведува дека нивната вселенска мрежа може да достигне брзина од еден гигабајт во секунда, брзина 10 пати поголема од 100 мегабајти во секунда.

Сепак, се повеќе критики доаѓаат на сметка на вселенската агенција Маск и мрежата „Старлинк“, бидејќи астрономите тврдат дека нејзините сателити се мешаат во набудувањето на ноќното небо. Најновиот извештај од една од опсерваторијата предупредува дека „Starlink“ значително ќе го попречи научниот напредок во проучувањето на вселената.

Извор: rts.rs

Advertisement