- Advertisement -
ЕкономијаСветСветот на работникот

Им нудат 3,800 долари неделно, но има недостаток на работници

Австралија - Работник
169views

Фармерите во Квинсленд, Австралија, очајно се обидуваат да ги привлечат младите Австралијци да берат овошје бидејќи се соочуваат со хроничен недостиг на работници и покрај фактот дека заработувачката може да биде до 3.800 долари неделно.

Одгледувачите нудат атрактивна плата за работата – која беше популарна за оние што одеа во Австралија пред затворањето на границите поради пандемијата – бидејќи овошјето им скапуваше на земја.

Advertisement

Повеќе прочитајте на факултети.мк

Advertisement

Advertisement
Advertisement