- Advertisement -
Правда

Иранската убавица доби азил од Филипинската Влада

Иранската убавица доби азил од Филипинската Влада-Работник
371views

Бахаре Заре Бахири, иранска национална и призната светска убавица, доби азил од Филипинската Влада по скоро четиринеделното чекање на меѓународниот аеродром „Нино Аквано“ во Манила, затоа што иранските власти ставија светски „црвен оглас“ на нејзиниот пасош – го известија Интерпол и бараа нејзина екстрадиција во Исламска Република – и ставија привремена суспензија на нејзината меѓународна виза.
Бахари (31) беше известена за известувањето по нејзиното пристигнување на аеродромот во Манила на 17 октомври, откако се врати од патувањето во Дубаи во Обединетите Арапски Емирати. Издадено од иранските власти, повикувајќи се на налог за нејзино апсење, што произлегува од наводно дело извршено во Иран – тврдење кое убавицата жестоко го негира.

Бахари, која живее на Филипините од 2014 година и од нејзиното заминување не се врати во Иран, тврди дека обвиненијата се лажни и дека иранскиот режим навистина сака да ја екстрадира со цел да ја обвини за политичкo барање азил и за отворено осудување на архаичните владини практики во нејзината матична земја.
„Ќе ме убијат“, изјави Бахари за британскиот весник „Дејли телеграф“ минатиот месец, тврдејќи дека се плашела за нејзиниот живот доколку би била депортирана од југоисточната азиска земја. Бахари ги искористи своите социјални медиуми како алатка за поддршка од меѓународната заедница, вклучувајќи го и филипинскиот претседател Родриго Дутерте.
„Кога излегов од Иран, почнав да бидам гласот на мојот народ, особено жените. Секогаш размислувам: „Како можам да бидам погласна и погласна?“ Затоа, решив да учествувам во изборот за убавина. Мислев дека е добра шанса да зборуваме за политика “, рече Бахари за„ Гардијан “.
„Вистинската причина зошто Техеран бара да ме екстрадираат е тоа што режимот е против политички активисти и против жените“, рече таа. „Тие се обидуваат да ме замолчат, да ги исплашат другите жени во Иран да останат тивки. Жените во Иран се уморни од овој режим што не им дава основна слобода. Кога излегуваат на улица, шеријатската полиција ги запира и ги носи во полициските канцеларии каде се прашувани „Зошто сте облечени вака?“ Сè е како да сме во затвор “, продолжи таа.
„Моја желба е мојата земја да постигне слобода и еднаквост“, рече Бахари во својот кандидатски профил на веб-страницата за Мис Интерконтинентал.
Филипинското одделение за правда и даде статус на бегалец на Бахари на 6 ноември. Следно е да оди во Бирото за имиграција за да може да добие официјална виза и сертификат за регистрација за да работи и да живее на Филипините. Патничките документи, исто така, ќе бидат издадени на иранската државјанинка, кои ќе ги издадат филипинската Влада и нејзиниот потсекретар за правда, Марк Перет.