- Advertisement -
ЕкономијаМакедонија

Истражување: Еден процент од граѓаните можат да купат стан, 12 немаат ниту за храна

Истражување: Еден процент - Работник
266views

Само еден процент од граѓаните во земјава може да си дозволат да купат стан или викендичка, 57 отсто имаат доволно за храна и облека, 12 проценти немаат доволно средства ниту за храна, 44 проценти немаат средства за штедење.

Ова се резултатите од истражувањето за финансиска писменост кое е спроведено од Истражувачкиоит институт – Тим институт, а денеска беа претсавени од Асоцијацијата на финансиски друштва, која е барател на истражувањето, прнесе Канал 5.

Advertisement

Целосниот текст прочитајте го тука

Advertisement

Advertisement
Advertisement