- Advertisement -
ПравдаСветСветот на работникот

Италија воведе задолжителен ковид сертификат за сите работници

Италија - Работник
357views

Во Италија, ковид-сертификатите ќе бидат задолжителни за сите работници од петок, што е мерка што ги тера некои политичари, синдикати и бизнисмени да се плашат дека ќе предизвика повеќе проблеми отколку што ќе поттикне за вакцинација.

Италијанската влада ја донесе одлуката кон средината на септември, со стапување во сила на 15 октомври. Сите работници треба да покажат или доказ за вакцинација, негативен тест или потврда дека прелажале корона.

Во Италија, повеќе од 80 проценти од возрасната популација е вакцинирана. Меѓутоа, околу 18 проценти од вработените во приватниот и осум проценти во јавниот сектор немаат ковид-сертификат, покажува внатрешниот владин документ до кој имаше пристап Ројтерс.

Работниците бидат суспендирани од работа без плата и ќе се соочат со казна до 1.500 евра доколку се обидат да работат и покрај воведената мерка.

Употребата на ковид-картички, која, според истражувањата, има поддршка од повеќето Италијанци, предизвика жестоки протести, а работниците кои одбиваат да се вакцинираат, заканувајќи се дека ќе го блокираат пристаништето во Трст, исто така се противат.