- Advertisement -
ПравдаСветСветот на работникот

Италија со амнестија им доделува шестмесечен престој на нелегалните мигранти

Италија со амнестија - Работник
132views

Италијанската влада продолжува со идејата за амнестија на илјадници нелегални имигранти иако многумина во парламентот се залагаа за престој само за нелегалните мигранти работници, пренесува „Ил џорнале“.

Нацртот -указот за амнестија беше објавен неделава од италијанските медиуми. Со документот се бара да им се издадат шестмесечни дозволи за престој на мигрантите кои работат во сектори како земјоделството и домашна работа. Матео Салвини од „Лига“ ја нападна предложената амнестија, укажувајќи на милиони невработени Италијанци на кои им е потребна работа повеќе од илегалците.

Повеќе прочитајте на 24инфо.мк

Advertisement